Vyberte si kúpeľňové dosky pod umývadlo na mieru 🤍
Logo
Prvotriedna kvalita za nízke ceny!
( Po-Pi 7:00-15:00 )
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. idei.sk
  2. Inšpirácie pre kúpeľňu
  3. Ako vybrať sprchový kút - krídlové alebo posuvné dvere?
15.01.2021

Ako vybrať sprchový kút - krídlové alebo posuvné dvere?

Vaňa alebo sprchový kút?

Ak náhodou nie ste ešte úplne rozhodnutí, či do Vašej novej kúpeľne zvoliť vaňu alebo sprchový kút, tu sú dva overené dôvody, prečo sa rozhodnúť pre sprchový kút.

  1. Sprchový kút šetrí priestor vo Vašej kúpeľni a Vám ostane viac priestoru pre kúpeľňový nábytok či práčku. Priestor v kúpeľni oceníte aj pri rannom zhone viacerých členov domácnosti.
  2. Sprchový kút sa dá realizovať bezbariérovo. Keďže kúpeľňu zariaďujeme alebo prerábame niekedy iba 1 krát za život, je dobré myslieť na to, aby nám kúpeľňa vyhovovalo aj vo vyššom veku či pri sťaženej mobilite. V porovnaní s vaňou je vstup do sprchového kúta maximálne komfortný.

Tvar sprchového kúta

Sprchový kút môže byť hranatý alebo oblý. Oblý sprchový kút, resp. štvrťkruhový sprchový kút sa hodí najmä do menších kúpeľní, nakoľko zaoblenie na sprchovom kúte ušetrí niekoľko centimetrov pôdorysnej plochy. Oblé sprchové kúty môžu byť aj asymetrického tvaru, to znamená, že jedna strana je dlhšia ako druhá. Takto tvarovaný sprchový kút Vám ušetrí miesto, no zároveň získate slušný vnútorný priestor na sprchovanie. Ak máte v kúpeľni viac priestoru, môžete si dovoliť osadiť do nej hranatý sprchový kút štvorcového alebo obdĺžnikového tvaru. Medzi najžiadanejší štvorcový sprchový kút patrí rozmer 90x90 cm. Pri obdĺžnikovom je to rozmer 120x80 cm, ktorý poskytuje naozaj komfort pre sprchovanie.

Spôsob otvárania sprchového kúta. Krídlový alebo posuvný sprchový kút?

Sprchové kúty s krídlovými dverami majú viacero výhod. Na prvom mieste je asi údržba, nakoľko sa na takomto sprchovom kúte nenachádzajú neprístupné časti, do ktorých by sa zanášali nečistoty. Pánty (Obr. 1) sú riešené tak, aby neprichádzali do kontaktu s vodou a inými nečistotami. Ďalšou výhodou sprchového kúta s krídlovými dverami je šírka vstupu, ktorá je pri takomto spôsobe otvárania väčšia ako pri posuvnom otváraní. Čím väčšie krídlo, tým je vstup do sprchového kúta pohodlnejší (Obr. 2), čo možno oceniť aj pri prípadnej potrebnej dopomoci druhou osobou. Treba si však dať pozor na veľkosť krídla, nakoľko treba počítať s tým, že pre manipuláciu s krídlovými dverami potrebujeme v kúpeľni voľný priestor. Len málo sprchových kútov je možné otvárať dnu aj von. Ak uvažujete nad otváraním iba dnu, nie je to úplne najlepšie riešenie a nevýhody možno zistíte naozaj až v prípadoch obmedzenia pohybu a podobne. O možnosti otvárania sprchového kúta dnu zvyknú uvažovať zákazníci nie len z dôvodu obmedzeného priestoru pred sprchovým kútom ale aj z dôvodu stekania vody na podlahu pri otvorení sprchového kúta. Áno, toto je dobrý dôvod, avšak aj tento problém sa dá riešiť, a to dverami s odkvapovou lištou na spodnej strane (Obr. 3).


Obr. 1: Pánty chránené pred pôsobením vody

Obr. 2: Pohodlný vstup do sprchového kúta
Obr. 3: Odkvapová lišta na spodnej strane dverí


Ak sa aj tak bojíte stekajúcej vody po krídle dverí, môžete zvážiť kúpu sprchového kúta s posuvnými dverami. Tohto typu sprchového kúta sa mnoho zákazníkov obáva, nakoľko pri predstave posuvných dverí sa každému vybavia hrdzavejúce, zasekávajúce sa a vŕzgajúce kolieska. Áno, takto to možno bolo a u lacnejších výrobcov sa s týmto aj teraz stretnete. Avšak aj v tomto výrobcovia veľmi pokročili a vyrábajú posuvné sprchové kúty s kvalitnými pojazdami. Ak teda z dispozičného či iného dôvodu preferujete sprchový kút s posuvnými dverami, nemusíte sa obávať jeho životnosti, ak vsadíte na kvalitného výrobcu. Minimálne sa dajú kúpiť sprchové kúty, na ktorých sa pojazdy dajú odklápať (Obr. 4) a tak môžete jednoduchšie a účinnejšie tieto časti vyčistiť. Lepším riešením sú iba vrchné pojazdové kolieska (Obr. 5), ktoré výrazne menej dochádzajú do styku s vodou, mydlami a inými nečistotami. Najlepším riešením je posuvný systém riešený na vrchnej konzole ( Obr. 6), ktorá je vedená z vonkajšej strany sprchového kúta. Takýto posuvný sprchový kút má dokonalý chod a naozaj dlhú životnosť.

Obr. 4: Odklápacie kolieskaObr. 5: Vrchné pojazdové kolieskaObr. 6: Posuvný systém na vrchnej konzole


Ak sa neviete rozhodnúť medzi sprchovým kútom s krídlovými alebo posuvnými dverami, môžete vsadiť na najnovší trend. Bezdverový sprchový kút alebo inak povedané Walk-in sprchové zásteny. Na takomto riešení sprchového kúta sa naozaj nemá čo pokaziť a navyše prinesiete do Vašej kúpeľne dizajnový kúsok vyhľadávaný medzi mnohými interiérovými dizajnérmi. Sklené steny si môžete rôzne vyskladať a vytvoriť tak komfortný a bezpečný priestor na sprchovanie.


Ak sa Vám tento článok páčil a bol pre Vás nápomocný, budeme radi, ak ho budete zdielať aj s Vašimi priateľmi na Facebooku.

Ak ste sa rozhodli pre niektoré riešenie sprchového kúta, pozrite si našu ponuku.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
© IDEI.sk - 15 rokov s Vami

Doprava a platba         
Obchodné podmienky         
Kontakt

 

 

IDEI.sk
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk